Dieta South beach - fazy, efekty, opinie, zasady

 

Dieta South Beach

Dieta South beach

Dieta South beach jest to plan żywieniowy stworzony przez doktora Artura Agatstona w latach 90. XX wieku. Swoją popularność zaczął zyskiwać po 2003, kiedy na rynku pojawiła się książka opisująca ten ciekawy jadłospis. Dieta South beach polega na wprowadzeniu ograniczenia kaloryczności wraz z niską podażą węglowodanów. Jak zauważył Artur Agatston, w USA stale rośnie podaż prostych oczyszczonych (rafinowanych) węglowodanów. Jeżeli jemy dużo cukrów narażamy się na efekt śnieżnej kuli. Wysoki poziom cukru we krwi powoduje aktywacje insuliny, która ten poziom obniża. Za chwile nasz organizm znowu ma ochotę na jeszcze więcej cukru. Dlatego warto zadbać o dietę, która ma na celu utrzymanie poziomu cukru na stałym poziomie. I taką dietą jest dieta plaż południowych jak w wolnym tłumaczeniu można nazwać dietę South beach.

 Etapy (fazy) i zasady diety South Beach

Jak wyglądają więc zasady diety South beach? Dieta plaż południowych składa się z 3 Etapów (faz). W każdym z nich ważną rolę odgrywa indeks glikemiczny IG. Jest to współczynnik mówiący o tym, jak szybko dany produkt, podniesie nam poziom cukry we krwi. Oczywiście im niższy IG tym lepiej dla nas i efektów naszej diety. W pierwszym i drugim etapie wprowadza się kaloryczność na poziomie 1300-1600kcal. Trzeci etap jest już normokaloryczny.

1 Faza diety South beach

Pierwsza 1 Faza diety South beach jak to zazwyczaj w dietach etapowych, jest najbardziej restrykcyjna. Należy spożywać tylko następujące produkty: chude mięso takie jak kurczak czy indyk, ryby i skorupiaki, tofu, jajka, sery o obniżonej zawartości tłuszczu, orzechy, rośliny strączkowe i inne warzywa. W etapie tym nie mogą się pojawić w naszej diecie produkty takie jak owoce, chleb, ryż, ziemniaki, makaron, cukier, alkohol i wypieki.

2 Faza diety plaż południowych

Jest to faza, w której uczymy się wprowadzać zdrowe węglowodany złożone. Stopniowo należy wprowadzać do diety następujące produkty: pełnoziarniste makarony i mąki, warzywa skrobiowe takie jak ziemniaki i bataty oraz brązowy ryż i kasze. Wprowadzenie węglowodanów ma na celu zachowanie zdrowia w perspektywie długoterminowej. Nie należy bać się, że ponowne włączenie do diety złożonych węglowodanów będzie skutkować wzrostem wagi. Kluczowa jest tu tak jak i wszędzie odpowiednia ujemna kaloryczność. Faza ta trwa, aż do osiągnięcia założonej wagi.

3 Faza diety plaż południowych

Jest to faza podtrzymania. W tej fazie nie jesteśmy już na ujemnym bilansie kalorycznym. Staramy się aby ten etap nie był już dietą ale naszym naturalnym stylem życia. Stosujemy się do zasad z drugiej fazy diety South beach i wprowadzamy także produkty, które były wcześniej zabronione.

Wady diety south beach

Wady diety south beach jakie mogę wymienić to stosunkowo za niska kaloryczność pierwszych etapów oraz zbyt ubogi wybór produktów w pierwszym etapie. To tyle, gdyż dieta jest prosta, a jej zasady mało skomplikowane. 

Podsumowanie

Należy pamiętać , że produkty zabronione w 1 i 2 etapie należy stosować z umiarem. Każda dieta, po której wróci się do starych nawyków żywieniowych czy to, że będziemy jeść powyżej naszego zapotrzebowania kalorycznego skończy się efektem jojo. Uważam, że dieta South beach jest jedną z najbardziej racjonalnych diet cud jakie powstały.