Jak przestać jeść słodycze?

 

Jak Nie Jesc Slodyczy MinJak przestać jeść słodycze ?

Jednym z najczęściej pojawiających się pytań w moim gabinecie jest to:  jak przestać jeść słodycze. Szczególnie dotyczy to kobiet, ponieważ panowie wolą częściej słone przekąski bądź alkohol. Jedzenie słodyczy to taki sam nałóg jak picie alkoholu czy palenie papierosów. Tymczasowo poprawia nam nastrój przez produkcję endorfin, niestety chwilę później spada nam poziom cukru w organizmie i samopoczucie się pogarsza. Nadużywanie słodyczy prowadzi do otyłości, a otyłość do cukrzycy. Można więc nawet posilić się o stwierdzenie, że jedzenie słodyczy powoduje cukrzycę! Jak nie jeść słodyczy? Co sprawi, że łatwiej nam będzie je odstawić.

 

 

Jak ograniczyć słodycze – krok 1 zróżnicowana dieta

Pierwszym krokiem, aby nie jeść słodyczy jest zbilansowana i zróżnicowana dieta. Wprowadzenie pełnowartościowych produktów; źródeł złożonych węglowodanów, białka roślinnego i zwierzęcego, różnych rodzajów tłuszczu, spowoduje wyrównanie poziomu cukru we krwi. To właśnie wyrównanie poziomu cukru we krwi wraz z regularnością posiłków będzie główną bronią w walce ze „słodyczowym nałogiem” . Spadek cukru we krwi powoduje, że nasz organizm wysyła nam sygnał, że musimy zjeść coś słodkiego. Musimy tego unikać.

 

 

Czym słodzić zamiast cukru?

Dobrym rozwiązaniem jest zastąpienie cukru słodzikami. Przemysł cukierniczy w obawie o podział rynku postarał się przedstawienie wszystkich słodzików w bardzo złym świetle. Często słyszymy mit, że słodziki powodują raka. Nie zostało to nigdzie potwierdzone. Co więcej najczęściej polecane przeze mnie słodziki takie jak: erytrol, ksylitol czy stewia wykazują naukowo udowodnione funkcje prozdrowotne. Pomagają w leczeniu próchnicy, mają działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, a co najważniejsze nie podnoszą poziomu cukru we krwi i mogą być stosowane przez cukrzyków. Dowiedz się więcej o słodzikach

 

Co jeść zamiast słodyczy na diecie, czyli wszystko o zdrowych przekąskach.

Nie trzeba jeść słodyczy, aby zjeść smaczny, zdrowy i słodki posiłek. Najlepszym rozwiązaniem będą desery z owocami sezonowymi na jogurcie naturalnym z dodatkiem orzechów lub migdałów. Owoce sezonowe są niskokaloryczne dodatkowo mają silne działanie przeciwutleniające. Jogurt zawiera białko i idealnie zastępuje śmietanę w deserach. Orzechy i migdały są świetnym źródłem zdrowych tłuszczów i minerałów takich jak magnez czy selen.

Nie pij: energetyków, słodkich napojów, soków owocowych, alkoholu

Napoje energetyczne i słodkie napoje gazowane są istną bombą kaloryczną. Zwierają bardzo dużą ilość cukru. Osobną sprawą są soki owocowe. To, że na opakowaniu jest napisane, nie zawiera dodatku cukru - nie oznacza, że cukru w swoim składzie nie zawiera w ogóle. W zależności od owoców, z którego sok jest zrobiony, zawartość cukru wynosi około 10g w 100ml. Nie jest problemem wypić w ciągu dnia litr soku. A Ktoś z Was zjadł kiedyś 100g cukru? Taką samą zawartość cukru maja napoje typu Cola. Alkohol powoduje, że nasza silna wolna staje się słabsza i łatwiej sięgnąć nam po zakazane przekąski.

Czytaj etykiety

Czytanie etykiet jest bardzo ważne. Często produkty, zwierają cukier a my nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. A cukier poprawia smak produktów dodatkowo działając konserwująco, dlatego jest tak często dodawany przez producentów żywności. Jeżeli cukier jest na jednym z 3 pierwszych miejsc w składzie to lepiej odłożyć ten produkt z powrotem na półkę. W składzie cukier może „ukrywać się” pod takimi nazwami: fruktozowy syrop kukurydziany, cukier trzcinowy lub sok, maltoza, dekstroza, cukier inwertowany, syrop ryżowy, melasa, karmel. Zobacz zawartość cukru w produktach spozywczych.

Słodycze dla diabetyków

Slodycze dla diabetyków są jak najbardziej możliwe. Należy zastąpić cukier słodzikami. Erytrol i stewia nie wpływają na glikemię, więc są bezpieczne. Ale tak jak napisałem wyżej ważne jest czytanie etykiet. Na opakowaniu może być napis dobre dla diabetyków, a skład rozwiewa wszelkie wątpliwości. Więcej o diecie w cukrzycy...

Wprowadzenie powyższych sposobów na pewno ułatwi zerwanie ze słodyczowym nałogiem będzie dużo prostsze. Myślę, że odpowiedż na pytanie jak przestać jeść słodycze jest już dużo łatwiejsza. A jakie są wasze sposoby na walkę ze słodkościami ? Napiszcie w komentarzach.

 

 

 

Reklama Min