Jesteś tym, co jadł Twój ojciec !

B2ap3 Thumbnail Fat Man Sandwich 620x350

Jesteś tym, czym żywił się Twój ojciec - okazuje się, że nie tylko ważne jest co mama jadła przed zajściem w ciąże (np kwas foliowy)” ale także to co tata. W opublikowanym w grudniu badaniu w Cell Metabolism wykazano, że masa ciała ojca, wpływa na zawarte w spermie dziedziczone informacje genetyczne . Plemniki szczupłych i otyłych mężczyzn różnią się epigenetycznie (mają różne specyficzne markery dzięki, którym można m.in je porównywać), znajdowane w genach odpowiedzialnych za sterowanie apetytem. 

 

"Nasze badania mogą doprowadzić do zmiany nawyków żywieniowych u ojców, w szczególności przed planowanym poczęciem dziecka - powiedział główny autor badań, Romain Barres, profesor na Uniwersytecie w Kopenhadze. "Powszechnie wiadomo, że gdy kobieta jest w ciąży, powinna dbać o siebie - nie pić alkoholu, dobrze się odżywiać, przebywać z dala od szkodliwych substancji. Jeżeli kolejne wyniki potwierdza nasze badania to powyższe zalecenia, powinny być także kierowane do mężczyzn, chcących spłodzić zdrowe potomstwo.

Profesor Barres`a został zainspirowany poprzez badania zespołu prowadzonego przez Marcusa Pmbreya z 2005r Wykazały one, że brak dostępności pożywienia dla osób żyjących w małej szwedzkiej wiosce w czasie głodu, jest powiązany z ryzykiem rozwijania się chorób układu krwionośnego u ich wnuków. Czynnik stresowy jakim był głód, wpłynął na zmiany w genomie, które zostały prawdopodobnie przekazane na kolejne pokolenie, właśnie za pośrednictwem markerów epigenetycznych.

Kolejną częścią badań profesora Barres`a było sprawdzenie jak przeprowadzona u 6 mężczyzn operacja bariatryczna wpłynie na zmiany w ich spermie. Wykazano, że pomiędzy badaniem przeprowadzonym bezpośrednio przed operacją, a po upływie roku pojawiło się aż 5000 zmian strukturalnych w DNA.

Ze względów ewolucyjnych przekazanie informacji o masie ojca było wartościowe dla potomstwa. Profesor Barres tłumaczył, że dzięki tej zależności ludzie w przypadku dużej dostępności pożywienia w instynktowny sposób spożywali więcej pokarmu, a w konsekwencji tyli.. "Dopiero w naszych czasach, otyłość nie jest zaletą. Dawniej zdolność do magazynowania energii było korzystna, gdyż łatwiej można było oprzeć się infekcjom i okresom głodu".

Dlatego, jeżeli pragniesz powiększyć swoją rodzinę, zmień swoje nawyki żywieniowe. Twoje dziecko będzie powtarzać słowa: Jesteś tym, co jadł Twój ojciec. A mam nadzieje, że będzie jadł zdrowo. A co powinien jeść mężczyzna starający się o dziecko - zapraszam do wspólpracy

Bibliografia:

  1. Ida Donkin, Soetkin Versteyhe, Lars R. Ingerslev, Kui Qian, Mie Mechta, Loa Nordkap, Brynjulf Mortensen, Emil Vincent R. Appel, Niels Jørgensen, Viggo B. Kristiansen, Torben Hansen, Christopher T. Workman, Juleen R. Zierath, Romain Barrès. Obesity and Bariatric Surgery Drive Epigenetic Variation of Spermatozoa in Humans. Cell Metabolism, 2016; (in press) DOI: 10.1016/j.cmet.2015.11.004
  2. Sperm carries information about dad's weight

  3. What your father ate before you were born could influence your health