Spożycie owoców i warzyw u dzieci jest niewystarczające.

B2ap3 Thumbnail Child 559415 960 720

Mniej niż co czwarte dziecko w Europie spożywa wystarczają ilość owoców i warzyw w codziennej diecie - wykazały badania przeprowadzone przez szwedzkich naukowców z Uniwersytetu w Orebro i Instytutu Karolinska (szw. Karolinska Institutet). Jest to uniwersytet medyczny w Solnie (regionie Sztokholm), założony w 1810. Komitet instytutu przyznaje Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny. Do Instytutu należy Szpital Karolinska. Dwa główne kampusy Instytutu znajdują się w Solnie i Huddinge. Instytut Karolinska to jeden z największych w Szwecji ośrodków badawczych w dziedzinie nauk biomedycznych. Kształci się tam około 6000 studentów i 3000 doktorantów.

 

Czas podjąć konkretne kroki w sprawie zwiększenia zawartości owoców i warzyw w diecie młodych osób - powiedziała Agneta Yngve, profesor z Orebro University, która wraz z Christelem Lynch, Bettiną Ehrenblad i Erickiem Poortvliet z Instytutu Karolinska i naukowcami z dziewięciu innych krajów europejskich badałą ile owoców i warzyw dzieci jedzą w szkole.

Należy pamiętać, że wysoka zawartość w diecie warzyw i owoców zmniejsza ryzyko chorób serca, udaru mózgu, cukrzycy, a nawet niektórych form raka. Światowa Organizacja Zdrowia, WHO, zaleca dzienne spożycie co najmniej 400 gramów owoców i warzyw.

Niestety nawet połowa dzieci w tym badaniu nie spożywała codziennie owoców. Wyniki są trochę lepsze, jeśli chodzi o warzywa. 55 procent młodych osób codziennie stosuje je w swojej diecie.

Średnio spożycie owoców i warzyw oscylowało w granicach 220-345 gramów dziennie. Norwegia i Bułgaria mają najwyższą średnią dzienną porcję, odpowiednio 345 i 320 gramów. W Szwecji dzieci spożywały 291 gramów dziennie. Finlandia znalazła się na samym dole listy - 220 gramów. Szwecja jawi się jako kraj, gdzie uczniowie jedzą najwięcej warzyw.

We wszystkich krajach europejskich dzieci jedzą więcej owoców niż warzyw. Naukowcy uważają, że spowodowane jest to tym, że owoce są lepszą przekąską, a także, że są po prostu smaczniejsze. Najwięcej owoców spożywanych jest przez dzieci w Norwegii, a następnie Bułgarii i Grecji.

Oprócz różnic między krajami ciekawostką jest to, że dziewczyny zazwyczaj jedzą więcej owoców i warzyw niż chłopcy.

Kolejnym krokiem po przeprowadzonych badaniach jest interwencja mająca na celu uświadomienie jak ważne jest codziennie spożycie owoców i warzyw, a co za tym idzie zwiększenie ich dziennego spożycia we wszystkich krajach.

 

Źródło

Reklama Min

 Jeżeli wpis Ci się spodobał udostępnij go proszę lub skomentuj :)