Top5 Fit produktów, po których przytyjesz

B2ap3 Thumbnail A Change In Lifestyle 1430599 1920

Top5 Fit produktów, po których przytyjesz

Tematyka odżywiania pełna jest różnego rodzaju kłamstw, mitów i niedopowiedzeń. To co ludzie uważają za prawdziwe często jest dokładnym przeciwieństwem prawdy. Oto TOP5 "fit" czy też „dietetycznych” produktów, po których zamiast chudnąc grozi nam zwiększenie masy ciała.

 

Płatki "Fit" na śniadanie?

Płatki "Fit" (nie mylić z owsianymi) są najgorszym możliwym posiłkiem jaki można zjeść na początku dnia. Zazwyczaj zawierają one potężne dawki cukrów i rafinowanych węglowodanów, które są jednymi z najbardziej tuczących substancji jakie istnieją (1, 2). Zaczynając dzień od przetworzonych płatków zapewniamy sobie murowany skok poziomu cukru we krwi, a co za tym idzie wyrzut insuliny. Gdy stężenie cukru we krwi spadnie kilka godzin później, twoje ciało będzie wymagać kolejnej przekąski bogatej w rafinowane węglowodany (3).

Jeśli koniecznie chcesz jeść płatki na śniadanie, użyj płatków owsianych

 

2 syrop z agawy, cukier brązowy

Syrop z agawy (lub syrop z agawy) jest często sprzedawany jako naturalna alternatywa dla cukru i syropu kukurydzianego o wysokiej zawartości fruktozy. Problemem z syropem z agawy, jest to, że jest jeszcze gorszy niż cukier. Jednym z głównych powodów dlaczego cukier ja tak niezdrowy, jest zawartość dużych ilości fruktozy. Podczas gdy zwykły cukier zawiera 50% fruktozy, Agawa zawiera aż 70-90%! Oczywiście, niewielkie ilości fruktozy z owoców są w porządku, ale spożywanie nadmiernych ilości ( jako cukier dodany) może mieć negatywne skutki dla zdrowia (4).

Wysokie ilości fruktozy mogą powodować oporność na insulinę i przewlekły podwyższony poziomu hormonu insuliny (tzw hiperinsulinemia) (5, 6). Może również powodować wysoki poziom trójglicerydów, podwyższone stężenie glukozy we krwi, szkodliwy wpływ na poziom cholesterolu, otyłość brzuszną i mnóstwo innych problemów metabolicznych (7).

Jeżeli mówimy o cukrze to nie możemy zapomnieć o cukrze brązowym. Jest to cukier produkowany najczęściej z trzciny cukrowej. Nie jest on przemysłowo oczyszczany - stąd jego ciemniejszy kolor . W 100 g cukru białego jest około 406 kcal, natomiast w przypadku brązowego trzcinowego od 380 do 396 kcal. Widać, że różnica jest na prawdę minimalna. Niestety najczęściej wpadamy w pułapkę myśląc ze jeśli cos jest zdrowsze to możemy użyć tego więcej. W rezultacie jemy więcej kalorii niż gdybyśmy spożywali zwykły cukier.

Jogurt o obniżonej zawartości tłuszczu

Jogurt jest uważany za zdrowa żywność ... i nią jest. Ale problemem jest to, że większość jogurtów fit w sklepach jest „oszukana”. Gdy producenci żywności zmniejszają ilość tłuszczu smak jest dużo gorszy. Dlatego dodają całą masę innych rzeczy, aby zrekompensować brak tłuszczu. W przypadku jogurtu, jest to zwykle dodatek cukru, syropu kukurydzianego o wysokiej zawartości fruktozy lub słodzik.

Nie ma również dowodu, że tłuszcz mleczny przyczyniają się do otyłości. W rzeczywistości, w jednym badaniu wykazano, że osoby, które jadły produkty mleczne o najwyższej zawartości tłuszczu były najmniej podatne na zwiększenie masy ciała.

Dlatego warto zawsze uważnie sprawdzać w składzie czy w jogurcie FIT – cukier nie jest na pierwszym miejscu na liście składników.

Soki owocowe

Soki owocowe są często postrzegane jako zdrowe pochodzą one przecież z owoców, prawda? Cóż, nie zawsze. Czasami "sok owocowy" jest właściwie tylko cukier owocowy o smaku wody. Na rynku występują soki, nektary a także napoje owocowe. Każdy z mniejszą zawartością prawdziwego soku owocowego. Jednakże należy pamiętać ze nawet 100% soku owocowego zawiera bardzo duże ilości fruktozy. Pomimo napisu na opakowaniu nie zawiera dodatków cukru. Ale słowo „dodatków” to słowo klucz. Aby uzmysłowić że te ilości „naturalnie występujących cukrów” są na prawdę duże warto porównać skład 100% soku z coca-cola. Zapewniam, że ilości będą mocno zbliżone.

Kolejnym minusem soków w porównaniu do owoców jest brak włókna ( błonnika) , nie trzeba ich przeżuwać, jednym słowem: nic nie powstrzymuje przed bardzo wysokim skokiem poziomu cukru we krwi w ciągu kilku sekund. Jedna szklanka soku pomarańczowego zawiera prawie tyle samo cukru jak u dwóch całych pomarańczy (9, 10).

BEZ Glutenu

Tematyka glutenu jest bardzo popularna w dzisiejszych czasach. Zgodnie z badaniami co trzeci Amerykanin aktywnie próbuje zmniejszyć ilość glutenu w diecie.

Producenci żywności podążyli za modą i przyniosło to pojawienie się różnego rodzaju produktów bezglutenowych (zamienników produktów zawierających w swoim składzie gluten). Problemem jest to, że zwykle są one gorsze dla zdrowia, niż ich odpowiedniki zawierające gluten. Pokarmy ta są zwykle wykonane z wysoko rafinowanych węglowodanów, cukru i różnych substancji chemicznych. Jeśli masz zamiar wyeliminować gluten, wybierz żywność, która jest naturalnie bezglutenowa. A nie przetworzona przez producentów.

Reklama Min

 Jeżeli wpis Ci się spodobał udostępnij go proszę lub skomentuj :)