Kopia MEga Masa3
PrintButton

Dieta jaskiniowca Dieta paleo

Zakup dietę jaskiniowca już teraz. Cena dotyczy tygodniowej rozpiski diety, która można sobie powtarzać. Dla większej różnorodności, możesz rozszerzyć plan o dodatkowe tygodnie, klikając przycisk "plus" przy cenie. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o diecie jaskiniowca, zapraszam do zapoznania się z dodatkowymi informacjami poniżej. Zacznij zmieniać swoje życie już dziś! W razie problemów z zamówieniem proszę o kontakt pod numerem 609492936. Istnieje również możliwość przeprowadzenia transakcji przez przelew bankowy - w takim przypadku również proszę o kontakt.
Array
200,00 zł
Description

 

Dieta Jaskiniowca

Dieta jaskiniowców paleo

Dieta jaskiniowca- paleo opiera się na jadłospisie człowieka prehistorycznego, którego podstawą jest spożywanie chudego mięsa, świeżych owoców i warzyw. Okres paleolityczny trwał najdłużej w dziejach ludzkości i zaczął się w momencie, gdy ludzie nauczyli się korzystać z pierwszych narzędzi. Za twórcę diety jaskiniowców paleo uważa się amerykańskiego naukowca Lorena Cordaina, który badał nawyki żywieniowe naszych przodków od ponad 30 lat. Współczesny model diety jaskiniowców zaproponowany przez Cordain’a opiera się na produktach dozwolonych i zakazanych, przy czym zwolennicy diety paleo twierdzą, że ludzki układ pokarmowy nie ewoluował na tyle, by poradzić sobie z nowoczesną dietą.


 Zgodnie z "hipotezą paleo", dieta jaskiniowców jest najlepiej tolerowana przez nasz organizm, a niektóre popularne obecnie choroby cywilizacyjne są bardzo rzadkie lub wręcz zupełnie nie występują u izolowanych populacji łowiecko-zbierackich. Pomimo popularności diety paleo wśród wielu celebrytów między innymi: Matthew McConaughey , Jessica Biel , Miley Cyrus , Uma Thurman i Jack Osborne i Megan Fox i rosnącego trendu na 'eko' i 'bio', krytycy pytają, czy opieranie się na diecie tak dalekich przodków jest zdrowe dla współczesnego człowieka.

Produkty dozwolone i zabronione w diecie paleo jaskiniowców

W diecie jaskiniowców paleo produkty dozwolone to mięso (preferowane z chowu pastwiskowego), ryby, owoce morza, jaja, owoce (preferowane owoce jagodowe), warzywa (włącznie z warzywami skrobiowymi, takimi jak ziemniaki i kukurydza), orzechy i nasiona (preferowane orzechy z niską zawartością kwasów tłuszczowych omega-6 tj. migdały, orzechy włoskie, orzechy makadamia). W ograniczonych ilościach dozwolone są olej rzepakowy, olej kokosowy, miód, wino, kawa i herbata. Produkty zakazane to wszelkiego rodzaju produkty zbożowe, mleko i jego przetwory, warzywa strączkowe, wszelkie produkty wysokoprzetworzone, żywność z dodatkiem rafinowanych olejów, cukrów prostych i soli. W diecie paleo należy unikać produktów przetworzonych, złych źródeł tłuszczów (rafinozowanych olejów, zawierających tłuszcze trans) W ponad 50 procentach jadłospisu powinniśmy uwzględnić mięso i produkty odzwierzęce, a pozostałe niecałe 50 procent menu powinno być podzielone równo na warzywa, owoce i orzechy.

Zalety diety jaskiniowców paleo

Dieta paleo oferuje szereg zalet, które przyciągają zwolenników tej formy odżywiania. Eliminacja cukrów rafinowanych, produktów wysoko przetworzonych, soli oraz tłuszczów rafinowanych pozwala zadbać o gospodarkę lipidową i insulinową, a także przeciwdziałać chorobom cywilizacyjnym, takim jak cukrzyca, choroby układu krążenia, astma, trądzik, osteoporoza i niektóre choroby autoimmunologiczne. Dodatkowo dieta paleo może przynieść ulgę w dolegliwości żołądkowo-jelitowe oraz zmniejszać sztywność stawów. Dieta paleo zachęca również do zwiększonego spożycia błonnika i potasu oraz do unikania produktów ciężkostrawnych. Wszystkie te czynniki wpływają pozytywnie na ogólny stan zdrowia i samopoczucie.

Wady diety jaskiniowców paleo

Dieta paleo nie jest zawsze dobrze zbilansowana i może prowadzić do niedoborów składników odżywczych. Zbyt duża podaż białka może przeciążać wątrobę i nerki oraz prowadzić do zaburzeń równowagi kwasowo-zasadowej. Wykluczenie z diety produktów zbożowych, mleka i nasion roślin strączkowych może prowadzić do niedoborów składników mineralnych, witamin oraz błonnika, co zwiększa ryzyko chorób, takich jak osteoporoza i choroby nowotworowe jelita grubego i prostaty. Nieprawidłowo skomponowana dieta paleo może prowadzić do niedostatecznego dostarczenia energii do organizmu. Stosowanie diety paleo przez długi czas może prowadzić do hipercholesterolemii oraz chorób nerek i wątroby.

Badania naukowe:

Badanie opublikowane zostało w czasopiśmie medycznym "Australian Family Physician" w styczniu-lutym 2016 roku, którego autorem jest Christopher E. Pitt. Celem badania było metaanaliza opublikowanej literatury w celu ustalenia dowodów za i przeciw diecie paleolitycznej.

W artykule przedstawiono, że dieta paleolityczna jest bardzo popularna, ale także kontrowersyjna. Została ona oparta na hipotezie ewolucyjnej niezgodności, która budzi kontrowersje w środowisku naukowym. Chociaż na temat tej diety krążą przesadzone twierdzenia głoszone przez blogerów i celebrytów, kilka niewielkich badań sugeruje, że może ona przynieść pewne korzyści, zwłaszcza w odchudzaniu i korygowaniu zaburzeń metabolicznych. Autorzy artykułu uważają, że potrzebne są dalsze badania, aby potwierdzić te wstępne wyniki.

Badanie zwraca także uwagę, że lekarze rodzinny często są pytani o popularne diety, w tym o dietę paleolityczną. Autorzy artykułu radzą, aby ostrzegać pacjentów na diecie paleolitycznej o konieczności spożywania odpowiedniej ilości wapnia, szczególnie w przypadku osób zwiększonego ryzyka osteoporozy.

Zródło:

  1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27051985/

Andrikopoulos  w artykule Dieta paleolityczna a cukrzyca opublikowanym The Medical Journal of Australia, 205 (4), 151–152 informuje, że badania są niejednoznaczne co do korzyści wynikających z diety paleolitycznej u pacjentów z cukrzycą typu 2. Dieta paleolityczna jest obecnie popularna w przypadku utraty wagi czy prewencji cukrzycy. Rekomenduje się unikanie przetworzonej żywności, rafinowanego cukru, warzyw strączkowych, nabiału, zbóż i płatków, a zamiast tego poleca się dziczyznę, ryby nie hodowlane, owoce, warzywa, orzechy i "zdrowe" tłuszcze nasycone. Istnieją jednak niejasności co do tego, co dokładnie obejmuje dieta paleolityczna, co komplikuje badania nad jej wpływem na organizm. Chociaż niektóre badania sugerują, że dieta ta może przynieść korzyści, to nadal potrzebne są dalsze badania, aby potwierdzić te wyniki. Należy pamiętać, że Dieta paleolityczna wymaga także ostrożności w kwestii dostarczania wystarczającej ilości wapnia, szczególnie u osób zwiększonego ryzyka osteoporozy.

Zródło:

  1. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.5694/mja16.00347

Podsumowując

Dieta jaskiniowców, znana również jako dieta paleo, opiera się na diecie prehistorycznej, złożonej z chudego mięsa, świeżych owoców i warzyw. Dieta ta ma wiele zwolenników, którzy twierdzą, że nasz organizm nie jest dostatecznie przystosowany do spożywania nowoczesnej diety, a dieta paleo może przeciwdziałać chorobom cywilizacyjnym. Z drugiej strony, krytycy wskazują, że dieta ta może prowadzić do niedoborów składników odżywczych i zaburzeń równowagi kwasowo-zasadowej. Badania sugerują, że dieta paleo może przynieść pewne korzyści, ale potrzebne są dalsze badania, aby potwierdzić te wyniki. Autorzy badan zalecają również ostrożność w kwestii dostarczania wystarczającej ilości wapnia, szczególnie u osób zwiększonego ryzyka osteoporozy.

 Kup dietę jaskiniowca

Zakup dietę jaskiniowca już teraz. Cena dotyczy tygodniowej rozpiski diety, która można sobie powtarzać. Dla większej różnorodności, możesz rozszerzyć plan o dodatkowe tygodnie, klikając przycisk "plus" przy cenie. Zacznij zmieniać swoje życie już dziś! W razie problemów z zamówieniem proszę o kontakt pod numerem 609492936. Istnieje również możliwość przeprowadzenia transakcji przez przelew bankowy - w takim przypadku również proszę o kontakt.