Witamina D zwiększa masę mięśniową u kobiet

Witamina D Zwieksza Mase Miesniowa U KobietNaukowcy z University of Birmingham wykazali, że zwiększenie poziomu aktywnej witaminy D - (dowiedz się więcej o witaminie D) może pomóc zwiększać beztłuszczową masę ciała (mięśni) u ludzi.

Dr Zaki Hassan-Smith z University of Birmingham: "Mamy dobre zrozumienie tego, jak witamina D działa na kości, ale wciąż musimy dowiedzieć się więcej o tym, jak to działa na mięśnie. Wyzwania opieki zdrowotnej takie jak otyłość i starzenia się populacji, pomaga zrozumieć jak ważna jest odpowiednia zawartość masy miesniowej. "

116 zdrowych ochotników w wieku od 20-74, wzięło udział badaniach. Uczestnikom mierzono zarówno aktywny, jak i nieaktywny poziom witaminy D oraz sprawdzano poziom tkanki tłuszczowej i beztłuszczowej masy ciała.

Kobiety z optymalnym składem ciała i niższą zawartością tkanki tłuszczowej rzadziej mają wysoki poziom nieaktywnej witaminy D, markera niedoboru witaminy D. Wysoki poziom nieaktywnej witaminy D był częściej spotykany u kobiet ze zwiększoną zawartością tkanki tłuszczowej. Sugeruje to związek między witaminą D i składem ciała.

Jednakże aktywna forma witaminy D nie jest związana z niższą zawartością tłuszczu, a właśnie z wyższą zawartością masy mieśniowej.

Osoby o zwiększonej masie mięśniowej, miały wyższy poziom aktywnej witaminy D we krwi. Dowiedz się więcej o budowaniu masy mięśniowej.

Dr Hassan Smith dodał: "Badając różne formy witaminy D możemy powiedzieć, że jest to bardziej skomplikowane niż dotychczas uważano. Być może, że tłuszcz jest związany z podwyższonym poziomem nieaktywnej witaminy D, ale dla beztłuszczowej masy ciała, kluczem jest podwyższony poziom aktywnej witaminy D. Istotne jest, aby zrozumieć jak uzupełnić spożycie witaminy D w celu zwiększenia siły mięśni czy ich ilości". 

W badaniu niektórych pozytywnych korelacji między aktywną witaminą D i masą mięśniową nie zaobserwowano u mężczyzn.

Źródło

    Zaki K. Hassan-Smith, Carl Jenkinson, David J. Smith, Ivan Hernandez, Stuart A. Morgan, Nicola J. Crabtree, Neil J. Gittoes, Brian G. Keevil, Paul M. Stewart, Martin Hewison.25-hydroxyvitamin D3 and 1,25-dihydroxyvitamin D3 exert distinct effects on human skeletal muscle function and gene expression.PLOS ONE, 2017 DOI:10.1371/journal.pone.0170665

 

 

Reklama Min

 Jeżeli wpis Ci się spodobał udostępnij go proszę lub skomentuj :)