Peptydy syntetyczne i naturalne

Peptydy

Co to są Peptydy?

Peptydy składają się z aminokwasów połączonych wiązaniami peptydowymi. Peptydy odgrywają kluczowe role w organizmie człowieka, ponieważ pełnią funkcje hormonalne. Regulują procesy metaboliczne, odpornościowe i zapalne, a także wpływają na procesy wzrostu i regeneracji tkanek. Dodatkowo niektóre peptydy wykazują działanie antybakteryjne i antywirusowe.

 

Naturalne peptydy, takie jak oksytocyna, wazopresyna, somatostatyna i insulina, odgrywają kluczowe role w organizmie człowieka. Oksytocyna i wazopresyna regulują pracę układu hormonalnego, podczas gdy somatostatyna hamuje wydzielanie hormonu wzrostu. Insulina zaś reguluje poziom cukru we krwi. Ponadto istnieją też syntetyczne peptydy, które wykazują korzystne działanie w organizmie, takie jak peptydy nukleinowe, które są wykorzystywane w diagnostyce i terapii chorób nowotworowych, czy peptydy opioidowe, które wykazują działanie przeciwbólowe.

Natomiast syntetyczne peptydy, takie jak BPC-157 są wykorzystywane w leczeniu nadciśnienia ran i kontuzji, somatorelin, znajduje zastosowanie w terapii niedoboru hormonu wzrostu a Fragment 177-191 może powodować spalanie tkanki tłuszczowej.

W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się peptydy stosowane w kosmetyce, które wykazują działanie przeciwzmarszczkowe, poprawiające kondycję skóry oraz stymulujące procesy regeneracyjne. Możliwość dostosowywania sekwencji aminokwasów w peptydach umożliwia tworzenie bardziej skutecznych i precyzyjnych preparatów, co otwiera drzwi do ich zastosowania w dziedzinie medycyny i kosmetologii.

GLP-1

Glukagonopodobny peptyd 1 (GLP-1) jest hormonem wydzielanym przez komórki jelita cienkiego.  Wpływa na regulację poziomu glukozy we krwi oraz hamowanie apetytu. Ponadto GLP-1 wykazuje szereg innych pozytywnych działań fizjologicznych, takich jak regulacja układu sercowo-naczyniowego, płuc, wątroby, mięśni, nerek, tkanki tłuszczowej i mózgu.

W mózgu GLP-1 wpływa na obszary modulujące nagrodę pokarmową, co wpływa na kontrolę zachowań pokarmowych. GLP-1 jest także ważnym hormonem w reakcji na stres i utrzymywaniu homeostazy energetycznej organizmu poprzez kontrolę sytości i aspektów hedonicznych spożywania jedzenia.

Agoniści GLP-1R (receptorów GLP-1) takie jak exenatide, liraglutide, albiglutide, dulaglutide i semaglutide, są skutecznymi narzędziami farmakologicznymi do redukcji masy ciała i ograniczenia spożycia jedzenia, co czyni je obiecującymi lekami w terapii otyłości i cukrzycy typu 2. Istnieją także inne perspektywiczne zastosowania agonistów GLP-1R, które są wciąż badane.

Sermorelin

Sermorelin [GHRH-(1-29)] jest analogiem naturalnego hormonu uwalniającego hormon wzrostu (GHRH), którego aktywność spada wraz z wiekiem. Działa on na organizm inaczej niż rhGH, ponieważ stymuluje on przysadkę mózgową, a nie wątrobę, do produkcji hormonu wzrostu. Sermorelin działa w sposób bardziej naturalny. Sermorelin jest stosowany w diagnostyce i leczeniu niedoboru GH, ale także w przypadku hipogonadyzmu, czyli niskiego poziomu testosteronu. Badania wykazały, że sermorelin działa podobnie jak naturalny hormon wzrostu, ale dodatkowo może z zwiększać poziomy IGF-1, co wpływa na wzrost masy mięśniowej i poprawę formy fizycznej. Wyniki badań sugerują, że sermorelin może być pomocny jako uzupełniająca lub alternatywna terapia u mężczyzn z niedoborem testosteronu. Można więc powiedzieć, że sermorelin to peptyd na masę.

Źródła naukowe::

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7108996/
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2699646/

GHRP-6 i GHRP-2

GHRP-6 to peptyd z grupy GHRP, który był pierwszym badanym u ludzi i doprowadził do rozwoju innych analogów, w tym GHRP-2. GHRP-2 jest bardziej skutecznym stymulantem wydzielania hormonu wzrostu niż GHRP-6. Badania wykazały, że GHRP-2 stymuluje produkcję cAMP, co naśladuje działanie endogennego hormonu uwalniającego hormon wzrostu (GHRH). GHRP-2 i GHRP-6 modulują swoje działanie przez różne receptory i szlaki sygnałowe. GHRP-6 wywołuje istotną odpowiedź głodową, podczas gdy GHRP-2 nie ma wpływu na te mechanizmy.

Peptydy GHRP są stosowane w różnych uwarunkowaniach klinicznych, w tym u mężczyzn z niedoborem testosteronu. Badania wykazały, że GHRP-2 jest skutecznym stymulatorem wydzielania hormonu wzrostu u mężczyzn z hipogonadyzmem i u mężczyzn o prawidłowej funkcji gonadalnej. Kombinacja GHRP-2 z GHRH wywołuje synergistyczny efekt na wydzielanie hormonu wzrostu. GHRP-2 wykazuje skuteczność niezależnie od poziomu tkanki tłuszczowej, podczas gdy efekt GHRH zależy od poziomu IGF-1. Badania sugerują, że GHRP-2 może być skutecznym stymulantem wydzielania hormonu wzrostu i ogólnie lepszym wyborem niż GHRH u mężczyzn z podwyższonym poziomem tkanki tłuszczowej.

Badania wykazały, że GHRP-2 i GHRP-6 są skutecznymi stymulatorami wydzielania hormonu wzrostu i IGF-1, co może mieć potencjalne korzyści metaboliczne, w tym wpływać na utratę tkanki tłuszczowej. Konieczne są dalsze badania, aby zrozumieć związki między czynnikami systemowymi a odpowiedzią na leczenie GHRP-2. Potrzebne są również badania dotyczące wpływu GHRP na pacjentów z przewlekłym hipogonadyzmem.

Źródła naukowe::

  1.  https:/www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8275860/

BPC-157

BPC-157 to peptyd o działaniu prozdrowotnym, który wykazuje potencjał w procesie gojenia ran i regeneracji tkanek. Badania wykazały, że BPC-157 może przyspieszać gojenie się różnych tkanek, w tym skóry, kości, mięśni i ścięgien. Mechanizm działania BPC-157 nie jest w pełni poznany, ale wydaje się, że jest on związany z wpływem na różne szlaki sygnalizacyjne. Odkrycia te sugerują, że BPC-157 może być obiecującym lekiem w leczeniu urazów i chorób, takich jak choroba wrzodowa, choroba Crohna i zespół jelita drażliwego. BPC 157 chroni nabłonek żołądkowy oraz inne tkanki, takie jak skórę, wątrobę, trzustkę, serce i mózg, przed niekorzystnymi skutkami alkoholu i niesteroidowych leków przeciwzapalnych, co sugeruje jego zastosowanie w leczeniu ran. Ponadto BPC-157 przeciwdziała uszkodzeniom śródbłonka żołądkowego, kaheksji nowotworowej, utracie masy mięśniowej i wzrostowi cytokin prozapalnych.

Źródła naukowe:

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4425239/
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7096228/
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8275860/

Fragment 177-191 czy inaczej mówiąc AOD-9401

Badanie miało na celu zrozumienie wpływu AOD-9401 na metabolizm tłuszczów i zbadanie jego potencjału jako terapii dla otyłości. Wyniki badania sugerują, że AOD-9401 ma zdolność do zwiększania oksydacji tłuszczów, redukcji lipogenezy i zwiększenia lipolizy, a także wpływu na metabolizm glukozy. Interesująco, badanie wykazało, że wpływ ten występuje bez wpływu na spożycie energii, czy zwiększenie wydatku energetycznego organizmu. AOD-9401 jest stosunkowo odporny na degradację enzymatyczną w przewodzie pokarmowym, co sugeruje, że może być dobrze wchłaniany do krwiobiegu. Autorzy badania wskazują, że AOD-9401 może być obiecującą opcją jako terapia dla otyłości, jednak dalsze badania są wymagane w celu zrozumienia mechanizmów jego działania i potencjalnych skutków ubocznych. Badanie zostało sfinansowane przez Metabolic Pharmaceuticals Limited i Specjalne Granty Badawcze na Monash University.

Źródła naukowe:

  1. https://journals.physiology.org/doi/full/10.1152/ajpendo.2000.279.3.E501

 

Podsumowując, peptydy naturalne i syntetyczne mają wiele zastosowań w medycynie i badaniach naukowych. W medycynie stosowane są jako leki, szczególnie w terapii chorób hormonalnych, a także jako narzędzie diagnostyczne w badaniach obrazowych. W badaniach naukowych są używane do badań nad strukturą białek i ich interakcjami np z hormonami. Ostatnie lata przyniosły znaczny postęp w dziedzinie syntetyzowania i projektowania nowych peptydów o zwiększonej skuteczności i stabilności. Naukowcy zaczynają coraz lepiej rozumieć, jak peptydy oddziałują z organizmem i jakie mogą mieć potencjalne zastosowania terapeutyczne.Mimo obiecujących wyników, peptydy nadal wymagają dalszych badań, zwłaszcza w zakresie długotrwałych skutków ich stosowania. Wymagane są badania kliniczne, aby lepiej zrozumieć ich skuteczność i bezpieczeństwo w różnych zastosowaniach medycznych.W przyszłości, na podstawie postępów w dziedzinie projektowania nowych peptydów, można spodziewać się rozwoju bardziej skutecznych i precyzyjnych terapii chorób, co ma potencjalne znaczenie dla milionów pacjentów na całym świecie.