Jaki chleb na diecie?

 

Jaki Chleb Na Diecie

Jaki chleb na diecie? Czy chleb tuczy?

Oprócz ziemniaków to chleb i generalnie całe pieczywo jest uważane za największego wroga dobrej sylwetki. A to kolejny z wielu mitów, które krążą wokół żywienia. To nie pieczywo na diecie, ziemniaki czy nawet kiełbasa powoduje tycie. Najgorszy jest nadmiar kalorii. A fizjologii się nie oszuka i jeżeli ten nadmiar kaloryczności będziemy spożywać to nasza waga wzrośnie. W poniższym wpisie chciałbym oddemonizować pieczywo i wskazać jaki najlepszy jest chleb na diecie, niezależnie czy to odchudzanie czy budowa masy mięśniowej.

 

 

 

Rodzaje chleba a zastosowany rodzaj mąki

 

Typ mąki oznacza stopień oczyszczenia. Im wyższy numer tym mniej oczyszczona jest mąka i zawiera więcej minerałów. Sama nazwa jest myląca i nieoczyszczona mąką jest zdrowsza od oczyszczonej. Należy pamiętać, że do wykonania chleba potrzebne są tylko 4 ewentualnie 5 składników. Mowa tutaj o mące, wodzie, zakwasie lub i drożdżach oraz soli. Każdy dodatkowy składnik zmniejsza naturalność wypieku. Warto więc sprawdzać skład, aby innych substancji było jak najmniej.

 

Pieczywo razowe

Pieczywo razowe jest to pieczywo z mąki nieoczyszczonej inaczej zwanej mąką pełnoziarnistą. Jest lepszą alternatywną od zwykłej mąki.

Chleb pszenny

Najpopularniejszy na naszym rynku bochenek. Najczęściej wykonywany z mąki o najniższej zawartości błonnika i minerałów. Warto aby był do jego wypieku stosowaćz mąki 1850 lub 2000.

Chleb pełnoziarnisty

Jest to chleb z pełnego ziarna, czyli inaczej mówiąc chleb razowy.

Pieczywo żytnie

Pieczywo żytnie, zdecydowanie polecam bardziej niż wyroby z mąki pszennej. Są zdrowsze, a moim zdaniem także smaczniejsze. Warto tutaj stosować pieczywo na naturalnym zakwasie.

Chleb bezglutenowy

Najczęściej mocno oczyszczony i pozbawiony większej ilości błonnika i składników mineralnych, w stosunku do normalnego pieczywa. Co nie znaczy, że nie można mieć pełnowartościowego chleba bezglutenowego. Warto trochę się postarać i samemu wykonać taki chleb mieszając różne mąki. Świetne chleby wychodzą z mieszanki gryczano-ryżowo-soczewicowej.

Pieczywo chrupkie

Bardzo popularne na dietach redukcyjnych. Jest ono dobrym rozwiązaniem ale należy pamiętać, że ma bardzo niską kaloryczność. Więc aby dostarczyć odpowiednią dawkę kalorii należy ich zjeść więcej niż przysłowiowe 2 kromeczki.

 

Negatywne dodatki do chleba

Należy szczególnie uważać na barwione karmelem pieczywo pszenne, które ma tanim kosztem „udawać” pełnoziarniste pieczywo żytnie. Oprócz barwienia często używa się konserwantów, spulchniaczy i wzmacniaczy smaku.

Pozytywne dodatki do chleba

Warto spożywać chleby z dodatkiem nasion słonecznika czy dyni. Są one źródłem zdrowych kwasów tłuszczowych, niezbędnych do prawidłowej pracy naszego organizmu. Do chleba dodaje się także kwas foliowy, przeciwdziałający powstawaniom wady cewy nerwowej u dzieci w życiu płodowym. Istnieją także specjalne chleby zdrowotne o zwiększonej lub zmniejszonej zawartości białka lub o bardzo niskiej zawartości sodu.

Chleb na zakwasie

Chleb na zakwasie jest lepszy od chleba drożdżowego. W fermentacji alkoholowej, która zachodzi w zakwasie chlebowym powstaje kwas mlekowy. Kwas ten ma działanie prozdrowotne dla naszego organizmu: działa antybakteryjnie i niszczy kwas fitynowy, który ogranicza wchłanianie minerałów w naszym organizmie.

Czy chleb tuczy?

Tabela zawartości kalorycznej różnych rodzajów chleba

PRODUKT

ILOŚĆ

KCAL

BIAŁKO

WĘGLOWODANY

TŁUSZCZE

Chleb pszenny

100

246,2

6,8 g

51,6 g

1,4 g

Chleb żytni pełnoziarnisty

100

234,6

6,7 g

47,9 g

1,8 g

Chleb orkiszowy

100

250,9

8,0 g

50,0 g

2,1 g

Chleb gryczany

100

263,7

8,2 g

55,7 g

0,9 g

 

Chleb nie jest wysokokaloryczny, więc sam w sobie nie tuczy. Wszystko zależy ile go zjemy i jakie na niego dodamy dodatki. Gruba warstwa masła i tłustej wędliny na pewno bardzo mocno podbije kaloryczność. Za to kanapka z szynki z kurczaka, małą ilością masła i warzywami będzie świetnym i zdrowym posiłkiem. 

Jaki chleb jest najzdrowszy

Jak widać skład kaloryczny nie różni się zbyt mocno pomiędzy poszczególnymi chlebami. Czym zatem się one różnią. Najzdrowsze chleby na pewno nie są upieczone z mąki pszennej. Dużo lepszym rozwiązaniem są chleby z mąki żytniej, gryczanej, owsianej i chleby mieszane.

Zaletą chlebów z mąki nieoczyszczonej jest zwiększona zawartość błonnika (chroni przed nowotworami układu pokarmowego, ułatwia pasaż jelitowy, przeciwdziała zaparciom) większej zawartości minerałów i białka. Chleby oczyszczone tak jak np. chleb pszenny ze względu na brak błonnika szybciej podnoszą poziom cukru we krwi, nie są więc polecane osobom z cukrzycą lub odchudzającym się.

Mam nadzieje, że po lekturze tego artykułu wiecie już jaki chleb na diecie zastosować i oraz jaki chleb na odchudzanie będzie najlepszy. W skrócie – Pełnoziarnisty (nie mylić z wieloziarnistym) na zakwasie, bez zbędnych dodatków. A jaki jest Wasz ulubiony chleb, z czym lubicie najbardziej kanapki? Napiszcie o tym w komentarzu pod reklamą.

Reklama Min