Adres: Jarowita 9a/1 70-501 Szczecin

Email: kontakt@dietetykwszczecinie.pl

Telefon:  609 49 29 36

My Cart

Bierne palenie zwiększa otyłość u dzieci.
/
/
/
Bierne palenie zwiększa otyłość u dzieci.

Adres: Jarowita 9a/1 70-501 Szczecin

Email: kontakt@dietetykwszczecinie.pl

Telefon:  609 49 29 36

My Cart

Bierne palenie zwiększa otyłość u dzieci.
/
/
/
Bierne palenie zwiększa otyłość u dzieci.
bierne palenie

Bierne palenie zwiększa otyłość u dzieci.

Bierne palenie zwiększa otyłość u dzieci. Naukowcy z Medical College of Georgia na Uniwersytecie Augusta (MCG) przebadali 220 chłopców i dziewcząt (w wieku 7-11 lat, z nadwagą lub otyłością). Odkryli, że dzieci narażone na bierne palenie były bardziej otyłe niż dzieci nie narażone na dym tytoniowy. Ponadto procesy poznawcze były zaburzone u dzieci narażonych na dym.

Aby zapewnić dokładne dane, naukowcy zbierali wywiady od rodziców dotyczące narażenia na dym tytoniowy swoich dzieci, a także badali stężenie we krwi kotyniny, głównego metabolitu nikotyny. Naukowcy z MCG oceniali także poziom aktywności fizycznej, która mogą mieć wpływ na otyłość, sen i ryzyko cukrzycy.

„Wszystkie negatywne skutki otyłości, bierne palenie jeszcze potęguje” – uważa współautor badania dr. Marta S. Tingen dyrektor Programu Antytytoniowego w centrum onkologicznym na Uniwersytecie Augusta.

Procent tkanki tłuszczowej u dzieci narażonych na dym były znacznie wyższy niż u ich rówieśników (niewystawionych na działanie dymu tytoniowego), co zwiększa ryzyko chorób układu krążenia, a także cukrzycy. W badaniu stwierdzono że, pasywne palenie miało wpływ na procesy poznawcze, niezależnie od poziomu tłuszczu lub statusu społeczno-ekonomicznego danej rodziny.

Dzieci, które były narażone na bierne palenie zdobyły mniej punktów we wszystkich testach badających procesy poznawcze . Może się to przełożyć na gorszą koncentrację w szkole, a co za tym idzie niższe stopnie, zarówno podczas nauki jak i standardowych testów.

Badania u dorosłych wykazały związek pomiędzy biernym paleniem a występowaniem cukrzycą typu 2. Badania, w których sprawdzano stężenie kotyniny, wykazały powiązania pomiędzy biernym narażeniem na dym oraz gorszym snem i zaburzonym procesom poznawczym.

„Wdychanie dymu biernie, działa prawie tak samo źle jak palenie papierosów samodzielnie. Powoduje to natychmiastowe obniżenie dobrego cholesterolu (HDL) i wzrost złego cholesterolu LDL. Naukowcy nie są pewni, kiedy i czy te negatywne skutki palenia mogą ulec odwróceniu”– zaznacza dr. Marta S. Tingen.

Dzieci zazwyczaj nie mają wpływu na narażenie ich, na dym tytoniowy przez rodziców, którzy palą. Takie zachowanie rodziców nie nauczy dzieci dokonywania wyborów dobrych dla ich zdrowia. Co gorsze pokazują, że w narażaniu swojego zdrowia nie ma nic złego.| Bierne palenie to prosty przepis na niezdrowe dziecko, które staje się niezdrowym dorosłym, któremu ciężej będzie osiągnąć swój pełny potencjał. Bardzo ważna jest edukacja, dotycząca właściwego odżywiania, aktywności fizycznej i nieużywania tytoniu, zwłaszcza w obecności dzieci. Zapobiegnie to niepożądanym skutkom zdrowotnym, gdyż każdy chce aby jako dzieci były tak mądry i zdrowe jak tylko to możliwe.

Około 480 tysięcy przedwczesnych zgonów w Stanach Zjednoczonych spowodowanych jest paleniem papierosów, w tym prawie 42.000 osób niepalących ale narażonych na biernego palenie podaje amerykański Departament Zdrowia i Usług Społecznych.

Podsumowanie – bierne palenie zwiększa ryzyko otyłości u dzieci

Edukacja rodziców w zakresie szkodliwości palenia oraz ograniczenie ekspozycji dzieci na dym tytoniowy jest kluczowe, aby zapewnić im zdrowy rozwój oraz długotrwałe zdrowie.

Bierne palenie zwiększa ryzyko otyłości u dzieci, wpływając negatywnie na ich zdrowie fizyczne i psychiczne.

Dzieci narażone na dym tytoniowy częściej cierpią na zaburzenia procesów poznawczych (koncentracji, pamięci, logicznego myślenia).

U dzieci mających kontakt z biernym paleniem wzrasta ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 oraz chorób układu krążenia, niezależnie od statusu społeczno-ekonomicznego.

Palenie bierne prowadzi do pogorszenia profilu lipidowego, czyli spadku „dobrego” cholesterolu HDL oraz wzrostu poziomu „złego” cholesterolu LDL.

Bierne palenie w dzieciństwie zwiększa ryzyko chorób przewlekłych także w dorosłym życiu, znacząco pogarszając jakość życia i ograniczając osiągnięcie pełnego potencjału zdrowotnego.

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *