Borówka amerykańska - właściwości zdrowotne i przepisy

 

Borowka Amerykanska

Borówka amerykańska – borówka wysoka jeden z najzdrowszych owoców

Borówka amerykańska to potoczna nazwa pochodzącej z Ameryki Północnej borówki wysokiej. W Polsce hoduje się ją stosunkowo od niedawna. Owoce borówki jak wszystkie owoce jagodowe charakteryzują się istotną zawartością związków o działaniu przeciwrodnikowym, o dużym potencjale przeciwutleniającym. Spowodowane jest to dużą zawartością w owocach borówki - polifenoli, a zwłaszcza antocyjanów. Flawonoidy są to substancje pochodzenia roślinnego o potwierdzonym działaniu antyrodnikowym, przeciwzapalnym, i wpomagającym prace układu odpornościowego. Ze względu na swoje walory smakowe jak i zdrowotne od kliku lat notuję się wzrost zainteresowania tym owocem, a co za tym idzie znaczny wzrost hodowli borówki amerykańskiej.

Borówka amerykańska wartości odżywcze

Borówka amerykańska ma 60 kcal w 100g. Jest niskokaloryczna, ponadto jest świetnym źródłem witamin i minerałów i jak na wstępie wspomniałem, istną kopalnią substancji przeciwutleniających. Warto również wspomnieć o wysokiej zawartości włókna i niskiej zawartości tłuszczu.

Tabela 1. Zawartość kcal i makroskładników w borówce amerykańskiej

Nazwa

Waga

Kcal

Białko

0,7 g

2,8 kcal

Węglowodany

14 g

56 kcal

Tłuszcze

0, 3g

2,7 kcal

Łącznie

-

60 kcal

Jak widać w tabeli zawartość kaloryczna nie jest wysoka, dlatego borówki są najczęściej polecanym przeze mnie owocem. Aby spalić 100g borówek należy jechać 10 minut rowerem ?.

Zawartość witamin w Borówce amerykańskiej

Witamina A – 54IU

Witamina E – 0,56 mg

Witamina C – 9,7 mg

Witamina K - 19 µg

Witamina B6 - 0,1 mg

Kwas foliowy - 6 µg

Co wpływa na zwartość polifenoli w owocach borówki amerykańskiej

Co ciekawe zawartość związków przeciwutleniających i skuteczność uprawy borówki amerykanskiej jest uzależniona od takich zmiennych jak: stopień dojrzałości jagód, odmiany borówki (np. early-blue, bluecorp), warunków klimatycznych, lokalizacji hodowli (mogą się różnić nawet w obrębie tego samego kraju). Według badań wykazano, że największy dodatni wpływ na zawartość polifenoli miała wyższa średnia temperatura.

Właściwości lecznicze borówki amerykańskiej

Borówka amerykańska swoje właściwości lecznicze zawdzięcza licznie zawartym w swoich owocach flawonoidom. Odnotowano pozytywne działanie borówki na wzrok, pamięć, ze względu na wysoką zawartość błonnika poprawia perystaltykę jelit (ma działanie lekko przeczyszczające), wpływa pozytywnie na obniżenie ciśnienia tętniczego, dzięki zawartości fitoestrogenu może zmniejszać ryzyko zapadalności na choroby nowotworowe, wspomaga pracę wątroby, ma działanie bakteriobójcze, może zapobiegać otyłości i cukrzycy.

Najważniejsze flawonoidy występujące w owocach borówki amerykańskiej

Do najważniejszych flawonoidów występujących w borówkach należą:

  • Kwercetyna- należy do flawanoli, przeciwdziała wolnym rodnikom, ma własciwoścu antynowotworowe, działa przeciwzapalnie, wspomaga walkę z otyłością, chroni przed utlenianiem cholesterolu LDL ( tego złego ?) co wpływa pozytywnie na układ krwionośny
  • Katechina – należy do flawanoli, działa antyrodnikowo, przeciwzakrzepowo, przeciwdziałają miażdżycy i mogą chronić przed zwiększeniem ciśnienia tętniczego, wspomaga leczenie otyłości, obniża poziom cukru
  • Cyjanidyna – należy do grupy antycyjanidynów, pełni ważną rolę w prewencji otyłości i cukrzycy, działa przeciwzapalnie i przeciwrodnikowo, ma działanie ochronne na układ krwionośny.

Co zrobić z borówki amerykańskiej

            Borówka amerykańska ze względu na swój świetny smak idealnie nadaje jako dodatek do soków, deserów, czy shakeów. Nie tylko nada im wyrazisty aromat, ale także piękny wygląd ze względu na intensywny naturalny barwnik. Poniżej przedstawiam przepis na niskokaloryczne lody borówkowe.

Borówkę liofilizowaną sproszkowaną mieszamy z jogurtem naturalnym. Jogurt słodzimy wcześniej erytrolem lub stewią i układamy warstwami.

Zarówno sproszkowaną borówkę jak i liofilizowaną borówkę w całości można zakupić na https://www.lyobio.pl/pl/