Co to jest BMI? Online BMI kalkulator - idealny wskaźnik masy ciała?

B2ap3 Small Bmi OnlineCo to jest BMI?

Czy jest to dobry współczynnik który powie nam zawsze prawdę o stanie naszego ciała?

Niestety musze powiedzieć, że NIE. BMI jest to współczynnik, który bierze pod uwagę tylko nasz wzrost i wagę. Nie da się dzięki niemu poznać czy obliczyć prawdziwego zatłuszczenia naszego organizmu. Niemniej jednak dla mało i średnio aktywnych dorosłych (zadających sobie pytanie „Czy mam nadwagę?”) oraz wykorzystywany do badań na dużych populacjach jest całkiem skuteczny. Szczególnie, że kazdy może sobie sprawdzić indeks bmi poprzez kalkulator BMI online.

 

 Kalkulator BMI online:

Oblicz swoje BMI korzystając z kalkulatora bmi online. Poniżej kalkulatora znajdują się normy bmi, sprawdź w której części tabeli Ty się znajdujesz.
Aby skorzystać z kalkulatora wpisz swój wzrost w cm np. 163 oraz wage w kg np. 81 - kliknij oblicz. Wychodzi nam wynik 30.49, który korzystając z tabeli norm Bmi mówi nam, że pojawiła się otyłość. 

// Widget Code by http://widgetcodes.com/

Zostawiamy w tym okienku system metryczny -> nic nie zmieniamy
Wzrost w cm
Waga w kg (Kgs)
Body Mass Index (BMI)
Norma BMI

Wyliczenia bazują na rekomendacjach WHO.

Normy BMI

Poniżej przedstawiam normy Bmi dla osób po 18 roku życia

poniżej 18,5 Zbyt niska waga ciała - proponuje konsultację
18,5–24,9 Waga mieści się w normie
25,0–29,9 Zaczeła się nadwaga
powyżej 30,0 Pojawiła się otyłość - proponuje konsultację

 

A kiedy wynik BMI jest fałszywy?

Najczęściej w następujących wypadkach:


1.Dzieci i nastolatkowie poniżej 18 roku życia:

Jest tutaj konieczne użycie siatek centylowych

2.Chude grubasy – przypadłość naszych czasów.

Skinny Fat - ze względu na coraz niższą aktywność fizyczną i dietę o wysokiej zawartości cukrów prostych i nasyconych kwasów tłuszczowych jest to coraz bardziej popularne zjawisko, szczególnie u młodych kobiet. Mimo braku widocznych „gołym okiem” oznak otyłości (poza cellulitem czy gumowatym ciałem) zawartość tkanki tłuszczowej może znacznie przekraczać normę, a w wielu wypadkach otyłość. W tym samym czasie BMI wskazuje normę lub nawet niedowagę.

3.Aktywni Sportowcy

Wysoki poziom tkanki mięśniowej w organizmie sportowca spowoduje iż Bmi będzie mieścić się w przedziale między nadwagą a otyłością.
Osobna kategorię stanowią kulturyści, u zawartość tkanki tłuszczowej jest mniejsza niż 5% wskaźnik Bmi natomiast zatrzyma się na  otyłości 3 stopnia

Idealna waga do wzrostu wieku i płci:

Wzory na idealną wagę czy poprawnie mówiąc masę ciała bardzo ją zaniżają. Podobnie jak BMI mogą być tylko „czerwoną lampką”, która nam się zapala gdy różnica sięga kilkunastu kilogramów jedną czy 2 stronę. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie sprawdzenie zawartości składu ciała przy pomocy analizatora składu ciała.

Podsumowanie

Index BMI nigdy nie zastąpi analizy składu ciała, ale w przypadku widocznej otyłości może być motywatorem do zmiany nawyków żywieniowych i wizyty u wykfalifikowanego dietetyka. A jak wygląda Wasz wpołczynnik bmi? Napiszcie o tym w komentarzu.

Reklama Min

 Jeżeli wpis Ci się spodobał udostępnij go proszę lub skomentuj :)